Konání stáže v sociálním podniku
Sladké Osoblažsko s.r.o. dne 20. července 2018

Předmětem stáže pro 5 účastníků ze Slezské diakonie bylo seznámení se s provozem marmeládovny Sladké Osoblažsko s.r.o., která zahájila svůj provoz r. 2015.

Sociální podnik Sladké Osoblažsko funguje v prostorách bývalé výrobny brambůrek v Obci Hlinka. Tyto prostory byly zrekonstruovány a vybaveny díky podpoře MSK skrz Klastr sociálních inovací a podniků. Jedná se o sociální podnik na zpracování ovoce s následnou výrobou marmelád, džemů, pečených čajů a medu. Cílem tohoto podniku je výroba kvalitních výrobků z místních surovin, bez přidání jakékoli chemie a dalších nezdravých složek. Tento sociální podnik se zaměřuje na sociální začleňování osob cílové skupiny „dlouhodobě nezaměstnaní“.

Sladké Osoblažsko je jedním z projektů Osoblažského cechu z.ú., který funguje od r. 2013 a který založily čtyři obce Osoblažska (Osoblaha, Dívčí Hrad, Hlinka, Slezské Pavlovice). Hlavním cílem je podpořit cokoliv, co zvýší atraktivitu tohoto „koutu“ Bruntálska a také nabídnout lidem práci, protože nezaměstnanost je zde vyšší než v jiných regionech ČR. Jednou z myšlenek bylo vybudovat vlastní značku, specialitu, která přiláká turisty a dá šanci místním obyvatelům.

Jsme vděční za možnost zúčastnit se této inspirativní stáže,  za myšlenky a podněty, které jsme měli možnost získat.  Děkujeme realizátorům stáže za netradiční zážitek a možnost ochutnat produkty, např. rajčatovou marmeládu …